Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 94390
تعداد بازدید : 3250

معرفی کتاب

کتاب درس نامه ادیان شرق

مطالعه ادیان نه تنها انسان را با گستره ای از حضور امر قدسی در تاریخ بشر مواجه می سازد، که به او امکان فهم بهتر و بیشتر انسان را ارزانی می دارد. با شناخت ادیان می توان هم خود را بهتر شناخت، هم جهان را. این کتاب پژوهشی است درباره ادیان شرقی.


به نام خدا
کتاب درس نامه ادیان شرق به سفارش انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم و با همکاری آقایان دکتر محمدعلی رستمیان و دکتر علی موحدیان (مدیر این سایت) تدوین شده و با مشارکت همان انجمن و انتشارات طه منتشر گشته است. این کتاب بنا داشته است با رویکردی تاریخن و بدون پیش داوری مخاطبان خود را با ادیان شرقی آشنا کند. در این کتاب هشت دین شرقی، شامل آیین هندو، آیین زرتشتی، آیین سیک، آیین جینه، آیین بودا، آیین کنفوسیوس، آیین شین تو و آیین دائو مورد بررسی قرار می گیرد. این کتاب توانسته است در برخی مراکز دانشگاهی و حوزوی جای خود را به عنوان کتاب درسی باز کند. همچنین این کتاب به عنوان یکی از منابع آزمون دکتری رشته ادیان از سوی مراکز تحصیلات تکمیلی معرفی می شود.
به این ترتیب، معرفی ادیان و آئین های دینی شرق جهان و بررسی متون مقدس و عقاید مربوط به این ادیان است. در این نوشتار نخست اهمیت و فواید مطالعه ادیان مختلف بیان شده و پس از آن پیشینه مطالعات صورت گرفته در زمینه ادیان مختلف جهان بین مسلمانان به ویژه در ایران بررسی شده است. آنگاه به توصیف آیین هندو و متون مقدس هندوها پرداخته شده و مهمترین آموزه های این دین در زمینه خدا، معاد، آداب و رسوم دینی و اجتماعی، معادشناسی و برخی دیگر از مراسم آنان بیان شده است. در ادامه نویسنده به معرفی آیین جینه و آموزه های دینی مربوط به این آیین پرداخته و نوع عبادت آنان، اعتقاد آنان به تناسخ، اندیشه های جینی در باب هستی و انسان و متون مقدس آنان را توصیف نموده است. در بخش دیگری از كتاب نویسنده به توصیف دین بودا و اعتقادات و آداب و رسوم دینی و اجتماعی بودائیان پرداخته و فرقه های مختلف بودایی را معرفی نموده است. معرفی آیین سیك و اعتقادات و متون مقدس آنان، آیین زرتشتی و آموزه های مربط به آنان، آئین های تائو و كنفوسیوس، آیین شینتو و برخی دیگر از ادیان چینی به عنوان ادیان شرقی از دیگر مندرجات مهم مطرح شده در این نوشتار است.

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :