Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 93733
تعداد بازدید : 2669

راز و رمز موفقیت

چه خدمتی از دست من برمیاد؟

اگر به جهان بگویی: «سهم منو بده...» دنیا مانند پژواكی كه از كوه برمی گرده، به تو خواهد گفت: «سهم منو بده ...» و تو در كشمكش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی. اما اگر به دنیا بگویی: «چه خدمتی براتون انجام بدهم؟...» دنیا هم بتو خواهد گفت: «چه خدمتی براتون انجام بدهم؟...!

روزگار ما، پژواك اخلاق و رفتار ماست

روزی پس از خروج از هواپیما، در محوطه ای به انتظار تاکسی ایستاده بودم که ناگهان راننده ای با پیراهن سفید و تمیز و پاپیون سیاه از اتومبیلش بیرون پرید، خود را به من رساند و پس از سلام و معرفی خود گفت: «لطفا چمدانتون را بدید بگذارم صندوق عقب.» سپس کارت کوچکی را به من داد و گفت: «لطفا به عبارتی که رسالت منو تعریف می کند توجه بفرمایید.» بر روی کارت نوشته شده بود: «در کوتاه ترین مدت، با کمترین هزینه، مطمئن ترین راه ممکن و در محیطی دوستانه شما را به مقصد می رسانم.»

من چنان شگفت زده شدم که گفتم نکند هواپیما به جای نیویورک در کُره ای دیگر فرود آمده است. راننده در را گشود و من سوار اتومبیلی بسیار آراسته شدم. پس از آنکه راننده پشت فرمان قرار گرفت، رو به من کرد و گفت: «پیش از حرکت، قهوه میل دارید؟ اینجا یک فلاسک قهوه معمولی و فلاسک از قهوه مخصوص برای کسانیکه رژیم تغذیه دارند، هست.»

گفتم: «خیر، قهوه میل ندارم، اما با نوشابه موافقم». راننده گفت: «تو یخدان هم نوشابه دارم و هم آب میوه، کدام را میل دارید؟» و سپس با دادن مقداری آب میوه به من، حرکت کرد و گفت: «اگر میل به مطالعه دارید مجلات تایم، ورزش و تصویر و آمریکای امروز خدمت شما هست.» آن گاه، بار دیگر کارت کوچک دیگری در اختیارم گذاشت و گفت: «این فهرست ایستگاه های رادیوییه که می تونید از اونها استفاده کنید. ضمنا من می تونم درباره بناهای دیدنی و تاریخی و اخبار محلی شهر نیویورک اطلاعاتی به شما بدهم و اگر تمایلی نداشته باشید می تونم سکوت کنم. در هر صورت من در خدمت شما هستم.»

از او پرسیدم:«چند ساله که به این شیوه کار می کنید؟» پاسخ داد:« دو سال.»

پرسیدم: «چند ساله که به این کار مشغولید؟» جواب داد: «هفت سال.» پرسیدم پنج سال اول را چگونه کار می کردی؟» گفت: «مثل بقیه کار می کردم و از همه چیز و همه کس، از اتوبوس ها و تاکسی های زیادی که همیشه راه را بند میارند، و از درآمدی که نویدی از زندگی بهتر نمی داد، می نالیدم.

یه روزی تو اتومبیلم نشسته بودم و به رادیو گوش می دادم که وین دایر[1] شروع به سخنرانی کرد. مضمون حرفش این بود که دنیا مانند پژواك اعمال و خواسته های ماست. اگر به جهان بگویی: «سهم منو بده...» دنیا مانند پژواكی كه از كوه برمی گرده، به تو خواهد گفت: «سهم منو بده ...» و تو در كشمكش با دنیا دچار جنگ اعصاب می شوی. اما اگر به دنیا بگویی: «چه خدمتی براتون انجام بدهم؟...» دنیا هم بتو خواهد گفت: «چه خدمتی براتون انجام بدهم؟...! پس به جای اینکه مثل مرغابی ها که مدام واک واک می کنند، غرغر کنید، به خود بآیید و مثل عقاب ها اوج بگیرید. شما، تو زندگی خود از اختیار زیادی برخوردارید و به همین دلیل نمی تونید گناه نابسامانی های خودتون را به گردن این و اون بیندازید. پس بهتره برخیزید، و به جای گله و شکایت از دیگران، خود را به کار و تلاش وادارید و مرزهای موفقیت را یکی پس از دیگری بگشایید.»

پس از شنیدن آن گفتار رادیویی به پیرامون خود نگریستم و صحنه هایی را دیدم که تا آن زمان گویی چشمانم را بر آنها بسته بودم. تاکسی های کثیفی که رانندگانش مدام غرولند می کردند، هیچ گاه شاد و سرخوش نبودند و با مسافرانشان برخورد مناسبی نداشتند. سخنان وین دایر، بر من چنان تاثیری گذاشت که تصمیم گرفتم تجدید نظری کلی در دیدگاه ها و باورهایم به وجود آورم.»

پرسیدم: «بعد از شنیدن این حرف ها مگه چه تفاوتی در زندگی تو حاصل شد؟»

گفت:«سال اول، درآمدم دوبرابر شد و سال گذشته به چهار برابر رسید.» سپس ادامه داد: «اما نکته ای که من را به تعجب واداشته اینه که تو یکی دو سال گذشته، این داستان را حداقل با سی راننده تاکسی در میان گذاشتم؛ اما فقط دو نفر از آنها به شنیدن آن رغبت نشان دادند و از آن استقبال کردند. بقیه همچنان مثل مرغابی ها، به انواع و اقسام عذر و بهانه ها متوسل شدند و به نحوی خود را متقاعد کردند که چنین شیوه ای را نمی توانند برگزینند.»[1] . وین والتر دایر(Wayne Walter Dyer)  در ۱۰ مه، ۱۹۴۰ در شهر دترویت از توابع ایالت میشیگان، ایالات متحده به دنیا آمد. او یک عارف، روانکاو، نویسنده و سخنران است. کتاب قلمرو اشتباهات شما (با عنوان «چگونه شخصیت سالم تر بیابیم؟» در ترجمه فارسی) در سال ۱۹۷۶ در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و جز یکی از بالاترین فروش کتاب ها در تاریخ شد. دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد.

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :