Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272166
تعداد بازدید : 32

جامعه و مردم

نیاز به تنوع سنی در گروه های انسانی

نوشته ای که می خوانید مطلب کوتاهی است در باره نقش مثبت تنوع سنی، یعنی وجود افراد با سنین متفاوت و مختلف، در گروه های انسانی، مانند خانواده، محیط کار، آسایشگاه ها و ...

نیاز به تنوع سنی در گروه های انسانی

علی موحدیان عطار
۴/۷/۱۳۹۹

گروه های انسانی اگر از تنوع سنی برخوردار نباشند، دچار آسیب می شوند و یا آسیب های آنها بیشتر و پایدارتر می گردد. این حقیقت در خصوص تنوع جنسیتی شاید از این آشکارتر باشد، اما در واقع همین نیاز در خصوص تنوع سنی نیز به طور جدی وجود دارد.

برای آنکه موضوع را بهتر توضیح دهم، دو مثال از گروه اسیران ایرانی در عراق می آورم. اسیران آزاد شده ایرانی در خاطرات دوران اسارت خود به دو تجربه اشاره کرده اند که به خوبی می تواند حقیقت مورد نظر ما را توضیح دهد:

نخست اینکه می گفتند: در یک یکی از سالن های کمپ، که همه افراد جوان بودند، گاهی در اثر فشار مشکلات اسارت، بچه ها عصبی می شدند و درگیری فیزیکی یا لفظی میان آنها زیاد می شد. اما زمانی که تعدای اسیر مسن تر به میان آنها آوردند، به طور قابل ملاحظه ای میزان آرامش و مهربانی در جمع آن گروه از اسیران افزایش پیدا کرد و جو اخلاقی تری حاکم شد.

مورد دوم، تجربه ای جالب و تأمل برانگیز از وضعیت اسیرانی است که در اثر حوادث جبهه دچار آسیب های روانی گشته و به شدت پرخاشگر و عصبی و حتی روانی شده بودند، به طوری که این مشکل، نه فقط اسیران ایرانی، بلکه حتی مسئولان عراقی اردوگاه را نیز دچار دردسر کرده بود. در همان زمان، در برخی از دیگر گروه های اسیران، همه افراد یا نوجوان و یا جوان کم سن بودند. به طور طبیعی در جمع آنها شور و نشاط بیشتری حاکم بود. این نوجوانان و جوانان که از مشکل مذکور مطلع شده بودند، به عراقی ها پیشنهاد دادند که برخی از اسیران بیمار روانی را به کمپ آنها آنها منتقل کنند و قول دادند که ما آنها را ظرف یکی دو هفته معالجه می کنیم!

تشخیص آنها این بود که اگر با نشاط و روحیه جوانی که دارند، دور بیماران روانی و عصبی را بگیرند و آنها را بخندانند و شاد کنند و به تحرک وادارند، می توانند به اصطلاح یخ آنها آب کرده و از بیماری روحی و روانی آنها بکاهند و یا حتی آنها را از این رنج نجات دهند. تا اینکه بالأخره پیشنهاد آنها پذیرفته شده و یکی دو تا از اسیران بیمار روانی را پیش آنها فرستادند. در کمال ناباوری اسیران و مسئولان اردوگاه مشاهده کردند که ظرف مدت کوتاهی بیماری آن اسیران روان پریش بهبود پیدا کرد و خوب شدند.

این دو تجربه زیبا و تأمل برانگیز و بسیاری دیگر از تجربیات عمومی که همه ما در این زمینه داریم، این حقیقت مهم را تأیید می کند که تنوع سنی در میان گروه های انسانی، مانند خانواده، محل کسب و کار و هرجایی که گروهی از انسان ها ناچارند زمانی را با هم بگذرانند، دست کم در برخی موارد می تواند بسیار مفید باشد. شاید یکی از دلایلی که قدیم در خانه ها سعی می کردند یک نفر از افراد پیر و مسن فامیل را با خود نگهداری کنند ـ بجز انگیزه های دینی ـ همین بوده است که وجود آنها مایه تعادل و آرامش در جمع خانواده می شده و از بروز یا شدت برخی آسیب ها جلوگیری می کرده است.

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :