Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269813
تعداد بازدید : 405

ارزش‌های اخلاقی

شکرگزاری

آنچه در پی می خوانید متن سخنانی است که مدیر این پایگاه در وبیناری در باره شکرگزاری و آثار و روش اتصاف به آن مطرح کرده است.

🕊شـُکـرگــزاری🕊

علی موحدیان عطار: سه شنبه، سوم تیرماه ۱۳۹۹

 

شُکر کردن، یعنی قدر دانستن و نشان دادن قدردانی. دانستن ارزش و قدر یک لطف، یک نعمت، یک صفت خوب و یک کار یا رفتار ارزشمند و نشان دادن این قدردانی در زبان و در عمل، به خودی خود یک صفت و رفتار ارزشمند است. این صفت و این رفتار آن قدر پراهمیت بوده است که خداوند به حضرت داود (ع) خطاب کرده است كه: «... اِعْمَلُوا آلَ داوُدَ شُكْراً وَ قَلِيلٌ مِنْ عِبادِيَ اَلشَّكُور» اى خاندان داود، براى سپاسگزاری كارى كنيد؛ و اندكى از بندگان من سپاسگزارند.[1] (سباء، 13) و نیز فرموده است: «فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لِي وَلَا تَكْفُرُونِ» پس مرا ياد كنيد تا شما را ياد كنم. مرا سپاس گوييد و ناسپاسى من مكنيد. (بقره، ۱۵۲) و یا فرموده است: «وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَ بُّکمْ لَئِن شَکرْ تُمْ لَأَزِیدَنَّکمْ وَلَئِن کفَرْ تُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ» و آنگاه که پروردگارتان اِعلام کرد که اگر سپاسگزاری کنید، شما را افزون خواهم کرد، و اگر ناسپاسی کنید، قطعاً عذاب من سخت خواهد بود. (ابراهیم، ۷)

آثار قدردانی و سپاسگزاری

🕊 وقتی کسی از صمیم قلب شکرگزاری قدر شناسی می کند، حقیقتی از قلب او شکل می گیرد و در همه عالم جریان می یابد. این حقیقت تأثیراتی در همه موجودات، بویژه کسانی که از آنها قدردانی کرده است، می گذارد.

🕊از آثار قدردانی و سپاسگزاری این است که وقتی از کسی به سبب کاری که برای شما انجام داده بسیار سپاسگزار باشید، آن شخص حقیقت قدردانی شما را ادراک می کند و این درک سبب احساسی خوب در او می شود و به طور طبیعی می خواهد که بیشتر به شما بدهد و باز هم کار بیشتر و بهتری برایتان انجام دهد.

🕊وقتی به شکرانه دریافت محبتی یا بهره مندی از برکتی و یا به خاطر موهبتی، از صمیم قلب شکر گزاری می کنید، نظام آفرینش و سنت های الهی نیز به شما پاسخ می دهد و برایتان حتی برکات بیشتری می فرستد.

🕊زمانی که حتی از کوچک ترین حسن در اشخاص یا کمترین خوبی در یک وضعیت، قدردانی می کنید، آن حسن و خوبی رشد می کند. به محض قدردانی از محبتی یا سپاسگزار بودن از خدمتی، شما بر آن محبت یا خدمت تمرکز می کنید و در نتیجه، آن محبت و خدمت با توجه شما پرورش می یابد و چند برابر جلوه گر می شود.

🕊شکرگزاری از صمیم قلب، نه فقط کلید فراوانی است و سبب گشایش قفل گنج ها و دریافت منابع عظیم هستی است، بلکه حتی وجود خود شما را نیز بزرگ تر و فراخ تر می کند؛ چنان که فرمود: «لَئِن شَکرْ تُمْ لَأَزِیدَنَّکمْ» اگر سپاسگزاری کنید، شما را افزون خواهم کرد.[2]

اثر قدرناشناسی و ناسپاسی

نشناختن ارزش نعمت ها و الطاف و خدمت ها و بجا نیاورند حق آنها، نقطه مقابل قدردانی و سپاسگزاری است.

🕊 درست برخلاف قدردانی و سپاسگزاری، اگر کسی قدردان نباشد و سپاسگزاری نکند و یا تشکر او از سر اجبار و ظاهری و یا از روی چاپلوسی باشد، هرگز تأثیری بر جهان پیرامون خود و قلب های مردم نخواهد داشت و پاسخی را دریافت نخواهد کرد.

🕊 علاوه بر این، قدرناشناسی (درک نکردن نعمت و خوبی) و ناسپاسی (خودداری از تشکر)، ما را ـ هرچند خود ندانیم ـ در درون جهنمی خوارکننده و عذاب آور قرار می دهد.

اگر کسی را که تاکنون بارها محبت ها و خدمت هایی را در حقتان انجام داده است، به خاطر یک خطا و یک بار دریغ کردن محبتش مورد انتقاد و قضاوت قرار دهید و یا نسبت به او احساس خشم کنید و آن را به رخ او بکشید، روح شما از این حق ناشناسی دچار تنگی و کدورت می شود. نتیجه این وضعیت برای شما عصبانیت، احساس کوچکی و خواری و عذاب است. این همان جهنم خوارکننده و عذابی است که گفتیم.

راهکارهایی برای گذر از ناسپاسی به قدرشناسی

همیشه و در هر وضعیت، راهی هم به سوی بهشت وجود دارد. برای اینکه از جهنم ناسپاسی بگذرید و به آسایش و گشایش بهشت برسید توصیه های زیر را عمل کنید:

🕊 در روبرو شدن با هر شخصی، سعی کنید خوبی های او و نیز محبت هایی را که در باره شما کرده است، به یاد آورید. حتی اگر تنها یک خوبی در او بیابید یا یک کار خوبی را که تاکنون در حق شما انجام داده است به خاطر بیاورید، گام بزرگی به سوی بهشت برداشته اید.

🕊 سپس، بر قدردانی از کارش تمرکز کنید. سعی کنید ارزش آن کار را بهتر و بیشتر درنظر آورید. با این کار، نسبت به او احساس خوبی پیدا خواهید کرد و قدم بعدی، که اظهار سپاس و قدرشناسی و محبت متقابل است، برای شما هموارتر خواهد شد.

🕊 حتی اگر از کسی رنجیده اید، به خاطر بیاورید که او حتماً آدم رنج کشیده ای است؛ چرا که اشخاص شاد و خوشبخت دست به کارهای ناپسند و زننده نمی زنند. با این روش، به آسانی می توانید شفقت و بزرگواری لازم برای قدردانی  از او را به دست آورید.

🕊 هرگز به این فکر بها ندهید که این کارها «خوش خیالی» است؛ نه این کارها از روی »خوش دلی» است. خوش دلی، خودِ سعادت و خوشبختی است.[3] وقتی «خوش دل» باشید، قدر آنچه دارید و آنچه دیگران دارند و هستند را می دانید و به تبَع شادمانانه زندگی می کنید.

🕊 پیش از آنکه با زبان تان قدردانی و سپاسگزاری کنید، سعی کنید سرشار از محبت شوید. این کار اخلاص و صداقت لازم برای سپاسگزاری واقعی را برای شما فراهم می آرود.

🕊 پس از آنکه در درون خود محبت و قدردانی و ارزش خوبی ها را حس کردید، زمان آن است که آن را به زبان آورید و یا در عمل پاسخ محبت و لطف را یدهید. به این گونه، قدردانی و سپاسگزاری شما خالصانه و بی شائبه خواهد شد و با این کار ناگهان روشنایی لطیفی را در قلب خود احساس خواهید کرد؛ این همان اثر آزاد شدن و بزرگ شدن روح شماست.

🕊 با این روش، شما در بیشتر موارد احساس و عاطفه و درک بسیار خوبی هم از طرف مقابل دریافت خواهید کرد، اما حتی اگر نگرش او نسبت به شما تغییر نکند، دست کم خود شما احساس خوبی خواهید داشت. این یعنی بهشت.

🕊 آنچه تا اینجا گفته شد، اقدام های ضروری و فوری بود؛ اما اگر می خواهید قدرشناسی و سپاسگزاری صفت همیشگی شما شود و زندگی شادتر، سالم تر و با برکت تری داشته باشید، برای خودتان یک دفترچه قدرشناسی و شکرگزاری درست کنید. هر روز مطالبی را که بابت آنها باید شاکر باشید بنویسید. این کار سبب می شود که شما دائماً به جست وجوی خوبی هایی باشید تا در آن ثبت کنید. با این روش، خود به خود مثبت نگر و قدردان خواهید شد. این یک توصیه طلایی است که: «شب ها قبل از خواب، میان خاکسترهای روز بگردید و قطعات طلا را در آن بیابید و بابت آنها شکر گزاری کنید.»

🕊 به یاد داشته باشید که زندگی در درون هر وضعیت دشوار و چالش برانگیزی، یک درس نهفته به ما هدیه می کند. وظیفه ما این است که آن درس را یاد بگیریم و از آنچه به ما آموخته قدردانی کنیم.

برخی نشانه ها و ویژگی ها که برای رسیدن به بهشت شکرگزاری باید داشت:

🕊 مثبت و قدردان باشید.

🕊 خوش دل باشید. وقتی خوش دل باشید، قدر آنچه دارید را می دانید و شادمانانه زندگی می کنید.

🕊 برکات و موهبت هایتان را بشمارید.

🕊 همیشه اول صفات و کارهای خوب هر کس را در نظر بیاورید.

🕊 در هر وضعیت و در هر مواجهه ای، بر خوبی های دیگران تمرکز کنید.

🕊 بی دریغ و بی پیرایه ستایش و سپاسگزاری کنید. عبارت «متشکرم» را خالصانه و صادقانه به زبان بیاورید.

🕊 دوستدار، علاقه مند و مهربان باشید.

🕊 ارزش خود را به رسمیت بشمارید؛ کسی که خودش را گرامی بدارد، راحت تر خوبی می کند.

آغاز کار با تمرین سپاس از خدا

بیایید آنچه گفتیم را با تمرین سپاس از خدا آغاز کنیم.

🕊 خدای مهربان یکی از کسانی است که ما ممکن است در باره او دچار قدرناشناسی و ناسپاسی شویم. از قضا، او تنها کسی است که بیشترین محبت و لطف را در حق ما کرده است و ما در مقابل کمترین قدشناسی و سپاسگزاری را ممکن است نسبت به او داشته باشیم.

🕊 پس برای اینکه به بهشت قدرناشناسی و سپاسگزاری راه یابیم و به جهنم و عذاب درناک و خوارکننده ناسپاسی درنیفتیم، اولین و مهم ترین کسی که باید توصیه های پیش گفته را در باره اش به کار بندیم، خدا و نعمت هایی است که او در زندگی به ما ارزانی داشته است.

🕊 البته همه ما می دانیم که برای خیلی چیزها باید خدا را شکر کنیم، اما مشکل اینجاست که به بسیاری از نعمت های او توجه نداریم و یا قدر بسیاری از الطاف او را نمی دانیم وقتی می خواهیم شکرگزاری کنیم، شاید چیز زیادی به یادمان نیاید. پس ما برای به به یاد آوردن و توجه به نعمت های او نیاز به کمک داریم.

🕊 شاید این فهرست از شکرهایی که باید هر روز بکنیم، کمکی باشد که ما به آن نیاز داریم:

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﻫﺴﺘﯽ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺗﻮ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﻭ ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺣﻤﺎﯾﺘﮕﺮﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﺨﺸﻨﺪﻩ ﺍﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺻﺒﻮﺭﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺭﺍﺯﺩﺍﺭﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﻗﺪﺭﺗﻤﻨﺪﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ هستم

خدایا شکرت که ﺯﻧﺪﻩ ﺍﻡ ﻭﻧﻔﺲ می کشم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﻡ

خدایا شکرت که تو را دوست دارم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺩﻭﺳﺘﻢ ﺩﺍﺭﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﻣﺮﺍ ﺑﺨﺸﯿﺪﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺩﺳﺖ ﻣﺮﺍ ﮔﺮﻓﺘﯽ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺣﯿﺎﺕ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ به من ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺍﻧﮕﯿﺰﻩ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﻋﺸﻖ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺷﺮﺍﻓﺖ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ به من سلامتی دادی

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺁﺳﺎﯾﺶ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺩﺍﺩﯼ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ ﻫﺪﻑ ﺩﺍﺩﯼ

خدایا شکرت که به من عقل دادی

خدا شکرت که در دلم دوستی خوبی ها را گذاشتی

خدایا شکرت که در دلم دوستی خوبان را نهادی

خدایا شکرت که من را با خوب ها و خوبی ها آشنا کردی

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺎﺑﺖ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮﺏ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺎﺑﺖ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮﺏ ﺍلآﻧﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺎﺑﺖ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺧﻮﺏ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻬﺘﺮ شدﻧﻢ

خدایا شکرت برای قیافه ام

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻋﻀﺎﯼ ﺑﺪﻧﻢ

خدایا شکرت برای چشم و دست و پا و زبان و همه اعضایی که آنها را می بینم و از آنها خبر دارم و به خوبی به من کمک می کنند

خدایا شکرت برای قلب و کلیه و کبد و همه اعضایی که آنها را نمی بینم و از آنها خبر ندارم و به خوبی دارند کار خودشان را می کنند

خدایا شکرت برای حواسم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺲ ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺲ ﺷﻨﻮﺍﯾﯽ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺲ ﺑﻮﯾﺎﯾﯽ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺲ ﭼﺸﺎﯾﯽ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺲ ﻻﻣﺴﻪ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﯼ ﻫﺎﯼ ذهنی ام

خدایا شکرت برای قدرت یادگیری ام

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﮔﺎﻫﯽ هایم

خدایا شکرت برای عواطف و احساساتم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻨﺪﻩ ﻫﺎﯾﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﮔﺮﯾﻪ ﻫﺎﯾﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺸﮑﻼﺗﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﻖ ﺍﻧﺘﺨﺎبم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺍﻥ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮﯼ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺍﻥ دوست داشتنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺍﻥ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﮐﺮﺩﻧﻢ

خدایا شکرت برای توان مشورت دادنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮﺍﻥ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺩﺍﺩﻥ ﺧﻮﺩﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺴﻠﯿﻢ ﺑﻮﺩﻧﻢ در برابر تو

خدایا شکرت برای اعتمادم به تو

خدایا شکرت برای امیدم به تو

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﺩﻋﺎ و اینکه می توانم با تو حرف بزنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ نماز و اینکه می توانم تو را ستایش کنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ روزه و اینکه می توانم تحمل کنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ام

خدایا شکرت برای پدرم

خدایا شکرت برای مادرم

خدایا شکرت برای برادرم

خدایا شکرت برای خواهرم

خدایا شکرت برای همسرم

خدایا شکرت برای فرزندانم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻭﺳﺘﺎنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻢ ﮔﺮﻭﻫﯽ ﻫﺎﺑﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﺎﺭ ﻭ ﻫﻤﮑﺎﺭﺍنم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻤﺴﺎﯾﮕانم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻣﺮﻭﺯ، ﮐﻪ از ﺭﻭﺯهای خوب ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﻦ ﺍﺳﺖ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﯾﺪﺍﺭﻫﺎﯼ ﻗﺸﻨﮓ ﺍﻣﺮﻭﺯﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﺒﺮﻫﺎﯼ ﺧﻮﺏ ﺍﻣﺮﻭﺯم

خدایا شکرت برای امکانات زندگی

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻘﻒ ﺑﺎﻻﯼ ﺳﺮﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﺑﺮﻕ و روشنایی

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﺁﺏ و تمیزی

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﮔﺎﺯ و آسایش

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﺗﻠﻔﻦ و ارتباط آسان

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﮐﻮﻟﺮ و پنکه

خدایا شکرت برای حمام و آب گرم

خدایا شکرت برای برای یخچال و آب خنک

خدایا شکرت برای ماشینم

خدایا شکرت برای موتورسیکیلتم

خدایا شکرت برای دوچرخه ام

خدایا شکرت برای کفش خوبی که خریدم

خدایا شکرت برای ایستگاه اتوبوس نزدیک خانه ام

خدایا شکرت برای تاکسی و تپسی و اوتوبوس

خدایا شکرت برای ۱۱۸ و ۱۱۵ و ۱۲۴

خدایا شکرت برای نسیم صبح

خدایا شکرت برای رنگ غروب

خدایا شکرت برای شهر تمیزم

خدایا شکرت برای روستای زیبایم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ ﮐﺘﺎﺏ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻤﺖ سواد

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ هدف هایم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﮕﯿﺰﻩ ﻫﺎﯼ خوب و ارزنده ام

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺤﺼﯿﻼتم

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺧﻮﺏ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺍﻡ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺷﺒﺨﺖ ﻭﮐﺎﻓﯽ ﺑﻮﺩﻧﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺳﺎﻟﻤﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺣﺪﻭﻣﺮﺯﻫﺎﯼ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺻﻠﺢ ﺩﺭﻭﻥ ﺯﻧﺪﮔﯿﻢ

ﺧﺪﺍﯾﺎ ﺷﮑﺮﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﺻﻠﺢ ﺩﺭﻭﻥ ﺭﻭﺍﺑﻄﻢ

خدايا شكرت براى نعمت بارش باران.

خدایا شکرت ......................................[1] . این ترجمه مطابق ترجمه آینی است. مترجمان این آیه را به صورت های مختلف ترجمه کرده اند. اما به نظر می رسد این آیه به شکرگزاری عملی اشاره می کند و بنابراین، ترجمه درست باید چنین چیزی باشد.

[2] . معمولا برای ترجمه این آیه، چیزی مانند «نعمت» را در تقدیر می گیرند و به متن اضافه می کنند تا جمله به نظر درست بیاید. بنابراین، ترجمه متداول از این آیه این است: «اگر سپاسگزاری کنید [نعمت] شما را افزون می سازم» اماشاید مراد خدا از نیاوردن کلمه «نعمت» در اینجا صرفا اختصار در بیان نبوده و حقیقتا می خواسته است بگوید: «اگر سپاسگزاری کنید، شما را افزون خواهم کرد» و مراد این بوده است که با سپاسگزاری چیزی به وجود و حقیقت شما اضافه می کنم که پیش از آن نداشته اید.

[3] . حکمای یونان، سعادت و خوشبختی را به دارایی و دانایی و شادی مانند آن نمی دانستند، بلکه آن را به یودایمونیا یا یودایمونی (از کلمات ِ یونانی ِ«εὐ» به معنی «خوش» و «δαίμων» به معنی «روان») به معنای خوش روانی می انگاشتند که در این فلسفه به معنی دارا بودن روانی خرسند، سالم، شاد و غنی است.

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :