Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206306
تعداد بازدید : 3618

فرا رفتن شمار بازدید پایگاه از مرز ۲۰۰ هزار

به شکرانه مخاطبانی چون شما

به شکرانه فرا رفتن شمار بازدیدکننده گان از این پایگاه، از مرز دویست هزار.

به نام آنکه بی حساب می بخشد
امروز شمار بازدیدگنندگان (یا شمار بازدید از سایت) از مرز دویست هزار نفر فراتر رفت. این اگرچه در قیاس با بسیاری از پایگاه های مشابه شاید زیاد نباشد، اما برای این بنده که خود به این مقدار چشم نداشت، جای بسی شکر دارد. در این اواخر میانگین بازدید از این پایگاه، روزانه ۱۵۰۰ نفر بوده است که به نظر برای سایتی که فقط با یک نفر اداره می شود، آمار بدی نباشد.
اما نکته مهم تری که به این بهانه می توان به آن عطف توجه نمود این است که پایگاهی چنین، که صرفا مباحث و مطالب علمی و گاه معنوی را مطرح می کند و در آن نه از فیلم و عکس خبری هست و نه از مطالب ژورنالیستی و جنجالی، در ظرف مدت نه چندان بلندی، به چنین مخاطب ارزشمندی دست یافته است. جالب اینکه، زمانی صاحب این قلم به گمان اینکه شاید مطالب معنوی عامه پسند، مخاطب بیشتری را برای دیدن این پایگاه جلب کند، دست به انتشار برخی داستان های کوتاه حکمی و معنوی یازید، اما با تعجب دید که در آن دوران شمار بازدیدکنندگان پایگاه به شدت رو به کاهش آورد. این می تواند برای ما و همه کسانی که نگاهی به جلب مخاطب دارند، دربردارنده این پیام نویدبخش باشد که مردم فهیم فارسی زبان، نسبت به مطالب آگاهی بخش و علمی بسی بیش از آن مقدار که ما می پنداریم اشتیاق، ظرفیت و پذیرش دارند و این گونه نیست که برای جلب مخاطب بیشتر چاره ای جز انتشار مطالب سرگرم کننده نباشد. برخلاف این تصور، جویندگان و مشتاقان مطالب پرمایه، علمی و آگاهی بخش کم نیست. شاید شما هم مانند من افراد مختلف بسیاری را دیده که از بی مایگی برنامه های تلوزیونی و رادیویی و روزنامه ها و مجلات رنج می کشند و از کم ارزشی محتوای شبکه های پرتعداد اینترنتی می نالند.
موفقیتِ هرچند کوچک پایگاهی مانند این، گواه این است که فارسی زبانان تشنه آگاهی و اهل اندیشه اند. اگر این حقیقت را بپذیرم، اکنون جای پرسش است که چرا رسانه های تصویری و صوتی و مکتوب ما کمتر دربردارنده موضوعات و مطالب عالمانه و عمیقند؟ و چرا وقتی سبب را می پرسیم می گویند مردم ظرفیت و یا حوصله این مباحث و مطالب را ندارند؟! و چرا به این بهانه سمت و سوی تولیدات و انتشارات خود را مطالب و موضوعات عامه پسند کم مایه قرار داده اند؟! حقیقتا آیا نباید این را «عوام زدگی رسانه ها» نامید؟ ممکن است این درست باشد که انسان های ژرف اندیش در اقلیتند. اما حتی اگر فرض را بر آن بگذاریم که بیشترینه مردم حقیقتا تمایل و یا ظرفیتی برای دریافت مطالب عمیق و عالمانه ندارند، باز هم دلیل بر آن نمی شود که متولیان فرهنگی و مدیران رسانه ها هیچ تلاشی برای تغییر و تعالی این ذائقه به انحطاط کشیده شده نکنند، و بلکه سهم آن بخش از مردم ژرف نگر، اندیشه ورز و مشتاق آگاهی را از آنها دریغ داشته و سراسر به کسانی که گمان می کنیم اکثریت عوامند نظر بدوزند. 

ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :