سه شنبه 29 آبان 1397 - 12 ربيع الاول 1440 - 2018 نوامبر 20 - ساعت 20:51
174رکورد در مدت زمان 0.015ثانیه
عبارت مورد جستجو :
غم بر عارف حرام است 26 آبان 1397 19:11
آنچه در پی می خوانید یکی از زیباترین و نغزترین غزلیات مولوی است که عمدتا در باره استغنا و غم گریزی عارفان و اهل حقیقت است. نیازی به یاد نیست که غمی که عارف برنمی تابد غم دنیاست، نه غم های معنوی، چه اینکه غم های معنوی بخشی از احوال عرفانی بوده و بلکه عین شادیند؛ چنان که حافظ نیز به زیبایی می سراید: غم او را نتوان یافت مگر در دل شاد ما به امید غمش خاطر شادی طلبیم
علم تجربی اسلامی 20 مرداد 1397 14:53
کوتاه نوشته ای که در پی می خوانید یادداشتی است از نظریه جناب آقای جوادی آملی در باره اسلامی بودن علوم تجربی و مناط ان، که بدون هیچ نقد و نظری اینجا درج کرده ام.
نوشته ای که در پی می خوانید بر آن است تا اآشکار کند که تقوا محور تمام تحولات سلوکی و بستر سیر معنوی و عرفانی در قرآن است. این البته برخلاف نظر مشهور است که ایمان را محور و بستر سیر معنوی و عرفانی در قرآن می داند.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شرایط بحرانی و پرمخاطره بر خدا توکل کرده اید، اما خلاف انتظارتان رخ داده و اثری از توکل خود ندیده اید. یقینا این شرایط ما را با این چالش ایمانی و دینی مواجه می کند که پس آن وعده ای که در مورد توکل داده اند، چه بود و چرا محقق نشد. کوتاه نوشته ای که در پی می خوانید، پاسخی را از خود قرآن برای این پرسش فراهم کرده که شاید از دید و نظر مخفی مانده باشد.
شاید گمان شما نیز این باشد که ملاک خدا برای برگزیدن انسان ها داشتن بیشترین میزان عبادت و عمل نیک است. البته تردیدی در ارزش عبادت نداریم، اما جالب است بدانید که مطابق این حدیث، ملاک خدا برای برگزیدن انبیا و اولیا، یقین، خوش خلقی، دست ودل بازی و مهر به مخلوقات است.
توضیح ساحت های وجود انسان کاری دشوار است؛ چرا که ادراکات متعارف ما با چیزی مانند این کمتر آشناست. نماد عروسک ماتریوشکا برای توضیح برخی پدیده ها یا واقعیت ها به کار می رود. به نظر می آید این نماد به طور عجیبی برای توضیح ساحت های وجود انسان مناسب باشد؛ با این تفاوت جالب که عروسک های درون عروسک بزرگ، به ترتیب کوچک تر می شوند، اما در مورد ساحت های درونی وجود انسان، ماجرا برعکس است. پاداشت زیر با همین نماد به ساحت های وجود انسان سرک کشیده است.
لباس نقش غیر قابل انکاری در حالات معنوی ما انسان ها دارد. روایتی که از امام صادق (علیه السلام) می خوانید که به طور قابل تاملی این حقیقت را در خود عرضه می کند.
دعا به مثابه عبادت 12 فروردین 1397 16:19
گاهی ممکن است ما از دعا کردن خسته شویم و یا آن را بی فایده بینگاریم. اما دعا فقط وسیله ای برای رسیدن به مطلوب نیست؛ بلکه خود موضوعیت داشته و یک عبادت بزرگ و موثر است. به این گونه، توفیق دعا را نباید دست کم بگیریم و از خدا برای همین که درخواستی و حالی برای دعا کردن داریم، متشکر باشیم. یادداشتی که در پی می خوانید، این حقیقت را با شواهدی از قرآن و روایات بازتر می کند.
می دانید که امامان اهل بیت (علیهم السلام) سلمان فارسی و برخی دیگر از اصحاب خود را از زمره اهل بیت شمرده و توصیف کرده اند. شاید برای شما هم این پرسش مطرح شده باشد که سرّ و سبب این افتخار و این وصف چیست؟ در یادداشتی که پیش رو دارید، روایتی را بررسی می کنیم که این سرّ را باز می گوید.
نوشتن چکیده برای پایان نامه و مقاله از اهمیت زیادی برخوردار است. اما به رغم وجود راهنمایی های مفید در باره نحوه نوشتن آن، یک راهنمایی سرراست و ساده شاید بتواند هنوز مفید باشد. یادداشتی که می خوانید همین هدف را دنبال می کند.
  • تعداد رکوردها : 174