سه شنبه 29 مهر 1399 - 4 ربيع الاول 1442 - 2020 اکتبر 20 - ساعت 23:54

نظریه ها و نوآوی ها

در اینجا فهرستی از عناوین برخی دیدگاه ها و یا یافته های مدیر این پایگاه است که می تواند به عنوان نظریه ها و یا نوآوری های وی نیز تلقی گردد. مطرح کردن این فهرست در اینجا می تواند این خاصیت را داشته باشد که همکارانی آنها را برای تحقیق برگزینند و یا زمینه هایی برای طرح آن در محافل علمی ایجاد گردد.

10 بهمن 1397

پروژه تبیین: ویژگی ها و دستاوردها

نوشتار پیش رو گزارشی اجمالی از مهم ترین و ویژگی های پروژه تبیین نظام معرفتی قرآن و حدیث است. این پروژه کلان طرحی است که مدیر این سایت در این سال های گذشته بدان مشغول بوده و هست. از آنجا که پروژه تبیین نظام معرفتی قرآن و حدیث در این اواخر مورد توجه برخی نهادها و محافل واقع گشته و پرسش در باره چند و چون آن روزافزون است، لازم دیدم به این وسیله به برخی از پرسش ها در باره این پروژه پاسخ گویم. لازم به یاد است که بخشی از این گزارش را در در نشتستی که به همت مجمع عالی حکمت در مشهد مقدس برای معرفی این پروژه برپا شده بود، ارائه کرده بودم و در این نوشتار آن را به طور کامل به محضر خوانندگان تقدیم می کنم.

17 خرداد 1395

گفت وگوی اسلام و ادیان شرقی

طرح نامه زیر به پیشنهاد یکی از نهادها برای برگزاری مجموعه نشست هایی در خصوص گفت وگوی ادیان توسط مدیر این سایت نگاشته شد و احتمالا همه یا بخش هایی از آن اجرا شده است.

26 بهمن 1394

تعمق در دین: مجاز یا ممنوع؟

آنچه پیش رو دارید خلاصه ای است از جستاری مفصل تر در باره مسئله ای با عنوان «تعمق در دین». این جستار به مسئله ای پرداخته است که برای همه کسانی که به کار پژوهش در دین مبین اسلام اشتغال می ورزند، مطرح است، یا علی القاعده باید مطرح باشد، و آن این است که آیا فعالیت های فکری و نظری ژرف اندیشانه و موشکافانه در دین، به هر صورتی که باشد، مورد تایید دین نیز هست؟ به طور مشخص، آیا تلاش برای کشف و استنباط دستگاه معرفتی دین، و تبیین کلامی، فلسفی یا عرفانی معارف دینی، همانند تلاش برای استنباط تکالیف و احکام دینی با تکیه بر اصول عملی و لفظی، مطلوب و مورد نظر قرآن و منابع حجیت دینی است؟ تا چه حد؟ در هر صورت، چگونه است که در برخی آیات و روایات شواهدی مبنی بر نامطلوب بودن تعمق در دین مشاهده یا گزارش می شود؟ در این مقاله، با بررسی هرچه ممکن شواهد و دلایل از قرآن و سنت، و تحلیل آنها به این نتیجه نزدیک شده ایم که بجز برخی موضوعات، و برخی روش ها، و با لحاظ پاره ای حقایق معرفت شناختی و ارزش شناختی، تلاش برای هرچه ژرف تر فهمیدن دین، تلاشی مطلوب خواهد بود. این مستثنیات و ملاحظات را در همین جستار تبیین کرده ایم. کار این پروژه به پایان رسیده و آماده چاپ است.

21 بهمن 1394

ظرفیت ها و فرصت های تشیع برای رشد و گسترش

تشیع و شیعیان همچنان که با چالش ها و تهدیدهایی مواجهند، از ظرفیت ها و فرصت های گرانقدری نیز برای رشد و گسترش برخوردارند. همان طور که آن چالش ها و تهدیدها اگر شناخته و بررسی و چاره اندیشی نشود می تواند برای این میراث برجای مانده از اهل بیت (علیهم السلام) زیانبار باشد، نشناختن و بهره نبردن از ظرفیت ها و فرصت های این سنت نیز خسارتبار است. آنچه در اینجا می خوانید، فهرستی از برخی از این فرصت ها و ظرفیت هاست. چنان که در پروژه موانع رشد و گسترش تشیع بیان شد، برخی از این موضوعات نیز قابلیت تحقیق در قالب مقاله، پایان نامه ارشد و رساله دکتری را دارد.

11 بهمن 1394

پروژه موانع رشد و گسترش تشیع

آنچه در اینجا می خوانید مختصری از طرح نامه پروژه بزرگی است که تحت عنوان «موانع رشد و گسترش تشیع» توسط مدیر این سایت طراحی شده و در دست انجام است. این کلان پروژه که به نوعی آسیب شناسی تشیع و شیعیان نیز هست، زمانی در دانشگاه ادیان و مذاهب برای اجرا به تصویب رسید، اما با استعفای اینجانب از آن دانشگاه انجام آن به طور رسمی و به عنوان یک پروژه کلان متوقف شد. در عوض بخش هایی از آن در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حال انجام است. بنابراین، علاقه مندان به این موضوعات می توانند به طور شخصی و یا با راهنمایی و مشاوره استادان برخی عناوین این طرح را انتخاب کرده و تحقیق کنند. عناوین این پروژه همه در یک سطح نبوده و برخی برای مقاله، برخی برای پایان نامه ارشد و برخی هم برای پایان نامه دکتری مناسب است. بنده هم در صورت مقتضی از کمک به دوستان دریغ نخواهم کرد.

11 بهمن 1394

  • تعداد رکوردها : 6