شنبه 31 فروردين 1398 - 15 شعبان 1440 - 2019 آوريل 20 - ساعت 20:59
179رکورد در مدت زمان 0.171ثانیه
عبارت مورد جستجو :
یادداشتی که می خوانید چند نکته را در فایده و اهمیت مطالعه ادیان، به طور کل ، و مطالعه ادیان شرقی، به طور اخص، بیان می کند.
کوتاه نوشته زیر بر آن است تا بگوید عرفان برای یک دین کامل و همه شمول یک ضرورت است. دین اگر همه انسان ها را مخاطب پیام و برنامه نجات خود قرار داده است، بایستی به نیاز عرفانی انسان ها نیز پاسخ گوید؛ چرا که این یک نیاز فانتزی و غیر ضروری نبوده و گروه بزرگی از انسان ها را درگیر خود می سازد. از طرفی، اگر چنین است، ما به عنوان پیروان دین، باید این نیاز و این وجه از دین را به رسمیت شناخته و حتی اگر خود چنین دوق عرفانی را در خویش احساس نمی کنیم، باید این نیاز و چنین وجهی از دین را روا بداریم و اجازه دهیم هرکسی به آن وجهی از دین که ذوق و گرایش دارد، دین بورزد. و البته می دانیم که این نوع دین ورزی نیز مانند دیگر انواع آن، مصون از آفات و تحریفات و انحرافات نبوده و نیست.
بنا بر تعالیم قرآن و معصومین (علیهم السلام) هیچ دعایی نزد خدا گم نمی شود. خدا مستقیما دعاهای ما را دریافت می کند، انگار که شماره مستقیمی به هریک از ما داده که به خودش وصل می شود. آنچه مهم است بدانیم این است که دعاهای ما بنا به دلایلی که شاید ما هرگز آن را ندانیم و یا بعدها بفهمیم، آن طور که ما می خواهیم ممکن اجابت نشود. اما در هر صورت نزد خدا گم نمی شود و یا خطا نمی رود، همچون حقیقتی جاودانه که متعلق به خود ماست، نزد او می ماند تا زمانش برسد. روایتی که می خوانید، گفت و گوی یکی از یاران امام علی (علیه السلام) است با ایشان. در این گفت وگو به قاطعیت و روشنی این حقیقت مطرح شده است. در ضمن همین روایت، امام (َع) دعای بسیار عمیق و زیبایی را نیز تعلیم داده اند.
بد به دلت راه نده 29 بهمن 1394 17:32
روایتی که می خوانید از امام رضا علیه السلام است. امام حکیم و مهربان ما در این روایت به یکی از دوستان شان در باره حکمت تاخیر در اجابت دعاها و وظیفه ما در این مورد، مطالب بسیار ارزنده ای فرموده اند. این روایت را در جای دیگری هم ضمن مطلبی نقل کرده ام اما آن قدر به دلم نشست که اینجا هم جداگانه می آورم.
آنچه پیش رو دارید دستورالعملی جامع از یکی از علمای بزرگ اصفهان است که عمری را در راه خدا با تعبد و پیروی از اولیای دین سپری کرد. او در این دستور العمل هرآنچه را که یک متدین واقعی باید بداند و عمل کند آورده است.
در زندگی هر انسانی مشکلات و سختی هایی بروز می کند که گاه بسیار طاقت فرساست و یا چندان طولانی می شود که صبر و قرار از آدمی می رباید. یا بسیار پیش می آید که درخواست و نیازی داری که به نظر کاملا موجه و بلکه ضروری می رسد، اما با وجود آنکه تلاش می کنی و از خدا هم به هر زبان می خواهی، اما اجابتی نمی بینی. اینجاست که نیاز به کمک پیدا می کنی که کسی تو را راهنمایی کند و یا از حکمت و حقیقت این حال عجیب برایت رازگشایی نماید. نکات زیر که برگرفته از آیات و روایات و تجارب مومنانه است، کمک خوبی برای این لحظه هاست.
عرفان دائو 27 بهمن 1394 14:13
عرفان دائویی یکی از عرفان های شناخته شده جهان است. این مکتب عرفانی آن قدر پراهمیت بوده که ایزوتسو، از اسلام شناسان و شرق شناسان معتبر ژاپنی، آن را با تصوف و عرفان اسلامی مقایسه کرده است. (اشاره ام به کتاب صوفیزم و تائوئیزم است.) در این نوشتار می کوشم به اختصار این عرفان را معرفی کنم.
در این نوشتار کوتاه به طور فهرست وار برخی آسیب هایی را که از ناحیه آموزش عقیده محور و عمدتا کلامی دین، به ویژه در سطوح آموزش متوسطه و دانشگاه (منظورم دروس معارف است) پرداخته ایم.
مقاله پیش رو دربردارنده طرحی در مطالعه ادیان است که نویسنده در طول سالیانی که به این مهم اشتغال داشته، به آن دست یافته است. این نوشتار همچنین ملاحظات و نکاتی در باره روش، ساختار و موضوعاتی که در مطالعه یک دین به آنها نیازمند می شویم را واگو می کند. این مقاله پیش تر در همایش بین المللی اسماء (همایشی که به منظور بررسی متون و منابع علوم انسانی برگزار شده بود) ارائه و در مجموعه مقالات این همایش به چاپ رسیده است.
طرح نامه زیر به پیشنهاد یکی از نهادها برای برگزاری مجموعه نشست هایی در خصوص گفت وگوی ادیان توسط مدیر این سایت نگاشته شد و احتمالا همه یا بخش هایی از آن اجرا شده است.
  • تعداد رکوردها : 179