شنبه 30 شهريور 1398 - 22 محرم 1441 - 2019 سپتامبر 21 - ساعت 3:54
196رکورد در مدت زمان 0.031ثانیه
عبارت مورد جستجو :
اینکه عارفان چه می گویند و به چه می اندیشند، پرسشی است که چه بسا ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول می دارد. از طرفی اینکه عارف ـ شاعری مانند حافظ چه می گوید، نیز جای درنگ و تامل دارد؛ به ویژه برای نسل نو که کمتر با این مفاهیم و با این ادبیات آشنایند. در نوشتاری که پیش رو دارید، به انعکاس اندیشه های عرفانی در شعر حافظ می پردازیم تا شاید هم حقایق عرفانی و سخن عارفان را بهتر دریابیم و هم با حافظ و زبان سحرانگیز او بیشتر انس گیریم.
تجربه عرفانی 14 بهمن 1396 20:4
آنچه در پی می خوانید جستاری پدیدارشناسانه است در باره ماهیت تجربه عرفانی. برای این منظور، ضمن برشماری و تحلیل ویژگی ها و ابعاد و مولفه های این تجربه، به جوهره آن و ماهیتش نزدیک می شویم. لازم به یاد است که این مقاله بخشی از رساله دکتری مدیر این سایت است که برای سهولت دسترسی علاقه مندان در اینجا درج می شود. کل پایان نامه با تغییراتی در کتابی با عنوان «مفهوم عرفان» توسط دانشگاه ادیان و مذاهب به چاپ رسیده است.
در این دهه های اخیر، دین پژوهان و عرفان پژوهان برجسته وقتی در مقام ایضاح مفهوم عرفان برآمده اند، به جای اکتفا به تعاریف یک یا چندخطی از عرفان، کوشیده اند تا آن را توصیف کنند، یعنی ویژگی ها، مولفه ها و ابعاد آن را برشمرده و از این راه مفهوم جامع تر و علمی تری از عرفان را آشکار سازند. این روش اکنون در میان پژوهشگران غربی مرسوم تر است. اما در حوزه شرق اسلامى، استاد شهید، مرتضى مطهرى از جمله معدود پژوهندگانى است که به جاى تعریف، عرفان را توصیف کرده است. آنچه در پی می آید، تصویری است که از توصیف مرحوم مطهری از عرفان منعکس می شود. لازم به یاد است که این نوشتار بخشی از رساله دکتری مدیر این پایگاه است که برای دسترسی بهتر علاقه مندان در اینجا درج شده است.
آنچه از این جستار مى طلبیم دلالت ها و روشنگرى هاى نسبى، و احتمالا نه چندان قابل توجهى است که نام ها یا اصطلاحاتى که براى پدیده 'عرفان` وضع کرده و به کار مى برند با خود دارد، تا در پرتوِ آن به فهم مشترک یا دربرگیرنده تلقى هاى مختلف از عرفان نزدیک شویم . این نوشتار بخشی از رساله دکتری مدیر این سایت است که برای دسترسی آسان تر اینجا درج کرده ایم.
نوشتاری که در پی می خوانید گزارشی کوتاه از عرفان مسیحی است که از دریچه اندیشه های عرفانی مایستر اکهارت، ارائه می شود. این نوشته را خانم زهرا میقانی، دانشجوی دکتری ادیان و عرفان، فراهم آورده اند.
نوشتاری که می خوانید گزارشی است از عرفان بودایی با تاکید بر مکتب ذن که توسط آقای سید حسین بیریایی، دانشجوی دکتری ادیان و عرفان ارائه شده است.
نوشتار پیش رو مقاله ای کوتاه در باره آیین گنوسی است که توسط آقای سعید کریم پور، از دانشجویان دکتری ادیان و عرفان، به عنوان کنفرانس درس ارائه شده است.
به مناسبت انتشار کتاب «یوگا در ایران» اثر مشترک آقای علی محمد پورابراهیم و علی موحدیان عطار (مدیر این پایگاه) معرفی مختصری از این کتاب را پیش روی شما نهاده ام. این کتاب توسط انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر شده است.
آنچه پیش رو دارید، فایل سخنرانی مدیر این پایگاه در سرای اهل قلم تهران است، که در باره اندیشه منجی موعود و ویژگی های کتابی که با همین نام به مدیریت ایشان تالیف و به چاپ رسیده و مفتخر به دریافت جایزه کتاب فصل و نیز چایزه کتاب شایسته تقدیر سال جمهوری اسلامی شده، ایراد کرده است.
موضوع نجات و رستگاری از مهم ترین مباحث و دغدغه های ادیان بزرگ است. آیین هندو نیز در این باره فکرت ها و دیدگاه های قابل تاملی را ارائه کرده است. آنچه در پی می خوانید، مقدمه ای است بر موضوع نجات در آیین هندو. در این جستار پس از بررسی مفهوم مُکْشه و سیر تاریخی نجات شناسی هندویی، به پاسخ های آیین هندو به سه پرسش اساسی مسئله نجات پرداخته می شود. لازم به یاد است که نویسنده این مقاله، شادروان علیرضا شایق، از دانشجویان و پژوهندگان دانشگاه ادیان و مذاهب قم بود. ایشان بجز آنکه دانشجوی این بنده بود، دوستی مهربان، انسانی خلیق و همکاری دلسوز بود که این سرای خاکی را بیش این تحمل نیاورد و خیلی ناباورانه و زود به دیار باقی شتافت. روحش شاد و قرین رحمت پروردگار متعال باد.
  • تعداد رکوردها : 196