Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 95495
تعداد بازدید : 5444

معرفی کتاب

کتاب دین سیک ها

کتاب دین سیک ها اثری تحقیقی است که توسط دکتر سید محمد روحانی و با ویرایش علمی مدیر این سایت نگاشته شده است. آنچه در اینجا می خوانید معرفی کوتاهی از این کتاب است.
معرفی کتاب دین سیک ها
کتاب نیوز در باره این اثر می نویسد:


بررسی آیین سیک ها، اشتراک های آن با دین اسلام و این که آیا سیک یک دین است یا خیر، در کتاب «دین سیک» به قلم سید محمد روحانی و ویرایش علمی دکتر علی موحدیان عطار منتشر شد.

به گزارش ایبنا، در مقدمه کتاب «دین سیک ها» آمده است: «پژوهش در زمینه آیین سیک ها می تواند برای محققان مسلمان از چندین جنبه دارای اهمیت باشد؛ نخست این که، این آیین یکی از آیین های نوظهوری است که از تاسیس آن حدود پنج قرن بیشتر نمی گذرد اما در عین حال مدعی دعوتی تازه از جانب خداوند توسط پیشوایان دینی خود (گوروها) است. از سوی دیگر می بینیم که بسیاری از آموزه های این آیین، به ویژه بحث توحید و بحث های خاص عرفانی درباره خداوند، بسیار نزدیک به تعالیم اسلامی و در مقابل، آموزه های مربوط به زندگی پس از مرگ در آیین سیک ها بسیار نزدیک به آیین هندو به نظر می رسد.»

در بخش دیگری از این اثر اشاره شده است: «این تحقیق صرفا به دنبال این مطلب نیست که آیا آیین سیک ها آموزه های خود را از اسلام و هندو تقلید کرده یا خیر، بلکه به دنبال فهم این است که آیا آیین سیک ها به عنوان دینی که ادعا دارد، دینی الهی است، دارای نظام اندیشه و طریقت عملی متفاوت هست یا خیر و این آموزه ها تا چه میزان توانسته بر پیروان خود تأثیر مثبت گذارد و آنان را وادار کند تا در راستای آرمان ها و اهداف آن دین حرکت کنند.»

در کتاب حاضر آیین سیک ها با استناد به متون مقدس خودش بررسی شده و در مواردی شباهت ها و اختلافات آن با آموزه های اسلامی و هندویی بیان شده است.

سیک (Sikh) به معنی شاگرد، از ادیان برخاسته از شبه قاره هند که این مذهب، نتیجه اختلافات مذهبی سده ?? میلادی است و چکیده نخستین آموزه های «گورو نانک» (مدعی پیامبری سیک ها) است. نانک کوشید دینی تلفیقی از اسلام و هندوگرایی به وجود آورد. وی بر اصول مشترک این دو مذهب تأکید و از موارد جدایی و اختلاف به ویژه در آیین ها و نیایش ها صرف نظر کرده است.

مرکز مذهب سیک ایالت پنجاب هند است. پرستشگاه های سیک ها از دیدگاه معماری به سبک معماری اسلامی ساخته شده اند. پنجمین رهبر سیک ها به نام گورو ارجن، معبدی از طلا در شهر آمریتسار هندوستان بنا کرد و کتابی به نام «گرانت صاحب(GranthSahib)» را جمع آوری کرد که مهم ترین کتاب مقدس آئین سیک به شمار می آید.ثبت شده توسط : آقای علی موحدیان عطار

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :